Czego mogłeś nie wiedzieć o Sunshine Coast

13.4.2023

Słoneczny Brzeg to największy i najpopularniejszy bułgarski kurort

Czego mogłeś nie wiedzieć o Sunshine Coast

Słoneczny Brzeg to największy i najbardziej popularny bułgarski kurort, zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Jest to bardzo żywy i szybko rozwijający się kurort. Plaża ma ponad 8 km długości i pokryta jest drobnym i przyjemnym piaskiem. Dostęp do wody jest stopniowy, co jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin z mniejszymi dziećmi. Tutejsze plaże mogą pochwalić się również czystością. Wielokrotnie były one bowiem wyróżniane Błękitną Flagą. Na plażach znajdują się leżaki i parasole. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tu szeroki wachlarz atrakcji. Są tu także dwa parki wodne pełne zabawnych zjeżdżalni i wodnych ślizgawek.

Transport i udogodnienia

Międzynarodowe lotnisko Burgas znajduje się 30 km od Słonecznego Brzegu. Z kurortu regularnie kursują również autobusy do okolicznych miejscowości położonych wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Bez problemu można dotrzeć do Burgas, Elenite, Sveti Vlas czy Nessebaru. W kurorcie znajduje się oczywiście apteka i przychodnia.

Klimat i klimat

.

Lato jest umiarkowanie gorące i odświeżane chłodną morską bryzą. Zima jest łagodna, prawie bez pokrywy śnieżnej, a wiosna wyjątkowo piękna. Jesień, trwająca do połowy grudnia, wcale nie jest zimna, lecz przyjemna i słoneczna.

Fakty o Słonecznym Wybrzeżu

Ponad pół wieku temu, w 1959 roku, pierwszy turysta postawił stopę na plaży Sunshine Coast. Był obywatelem ówczesnej Czechosłowacji i pochodził z Ostrawy.

Między morzem a pobliskim wąwozem górskim powstają prądy powietrzne, które są unikalne dla tego obszaru. Zjawisko to nazywane jest "różą wiatrów" i naukowo udowodniono, że ma korzystny wpływ na organizm człowieka.

Słoneczne Wybrzeże pozostaje jednym z niewielu miejsc nad Morzem Czarnym, gdzie wydmy tworzą się w sposób naturalny. Na tych wydmach kwitnie ponad 16 gatunków rzadkich roślin.

Rozrywka i zabytki

Na Słonecznym Brzegu można odwiedzić wiele kawiarni i restauracji z typową i pyszną bułgarską kuchnią. Jest tu również bogate życie nocne pełne dyskotek i klubów nocnych. W sezonie letnim można uczestniczyć w koncertach, festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych. Polecamy również odwiedzić pobliskie zabytkowe miasto Nessebar, które jest pełne zabytkowych budynków typowych dla nadmorskiej bułgarskiej miejscowości.