Sardynia

1.6.2023

Sardynia to piękna, idylliczna wyspa będąca autonomicznym regionem Włoch.

Sardynia

Sardynia

 

Sardynia to piękna, idylliczna wyspa będąca autonomicznym regionem Włoch. Sardynia jest obmywana wodami Morza Śródziemnego i położona jest w pobliżu Korsyki i Tunezji. Sardynia to także mniejsze wyspy, takie jak Capreva czy San Pietro.

Sardynia ma zróżnicowany teren, na którym można znaleźć wszystko, od plaż po góry. Najwyższy punkt, szczyt Punta La Marmora, ma pełne 1843 metry. To kuszące dla wspinaczy. Na Sardynii można spacerować po trzech parkach narodowych i dziesięciu parkach regionalnych. Znaczna część przyrody Sardynii jest chroniona i zdecydowanie warto zobaczyć ten zachowany krajobraz.

Ucieczka z plaży na Sardynii

Dzięki krystalicznie czystej, turkusowej wodzie i nieskazitelnie czystym piaskom, linia brzegowa wyspy jest idealna dla miłośników plażowania. Costa Smeralda, położone na północnym wschodzie, słynie z urokliwych kurortów, luksusowych jachtów i białych plaż. Na południu znajdują się olśniewające plaże Chia, znane ze swoich złotych wydm i karaibskiej wody. Jeśli szukasz bardziej odległych wrażeń, udaj się do Cala Goloritzé, odosobnionej zatoczki na wschodnim wybrzeżu, do której można dotrzeć tylko pieszo lub łodzią. Plaże Sardynii są piękne i różnorodne, dostosowane do różnych gustów i preferencji.

Co zobaczyć?

Prawdziwą perłą Sardynii jest między innymi jej stolica Cagliari, która jest zamieszkana od II tysiąclecia pne Dzięki temu na Sardynii jest wiele zabytków i miejsc do odkrycia. Można spacerować po najstarszej dzielnicy Marina i Casteddu, zobaczyć neogotycki budynek ratusza Palazzo Comunale czy imponujący renesansowy kościół S. Agostino. Miłośnicy archeologii mogą odwiedzić Narodowe Muzeum Archeologiczne. Można również zobaczyć starożytny rzymski amfiteatr. Krótko mówiąc, każdy robi to na swój sposób.

Klimat i klimat

Ta wyspa to idealny wybór dla każdego, kto lubi śródziemnomorski klimat. Najlepszy czas i szczyt sezonu jest od maja do października. Temperatury latem rosną powoli, ale latem mogą sięgać około 30°.

Kultura

Festiwale i uroczystości: Sardynia słynie z tętniących życiem festiwali i uroczystości, które odgrywają kluczową rolę w strukturze kulturowej wyspy. Jednym z najbardziej znanych festiwali jest „Sagra di Sant'Efisio”, odbywająca się co roku w maju w Cagliari, podczas której miejscowi przebierają się w tradycyjne stroje i spacerują ulicami, aby uczcić patrona wyspy. Inne ważne festiwale to „Sartiglia” w Oristanie, gdzie odbywają się średniowieczne potyczki, oraz „Cavalcata Sarda” w Sassari, gdzie odbywają się tradycyjne stroje, muzyka i zawody jeździeckie.

 

Muzyka i taniec: Tradycyjna sardyńska muzyka i taniec są charakterystyczne i często wykonywane podczas uroczystości i specjalnych okazji. „Canto a tenore” to wyjątkowa forma śpiewu polifonicznego uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Hipnotyzujące brzmienie harmonii czterech partii wokalnych jest świadectwem muzycznego dziedzictwa wyspy. Popularne są również tańce ludowe, takie jak „Ballu Tundu” i „S'ardia”, charakteryzujące się energicznymi ruchami i kolorowymi strojami.

 

Kulinarne specjały:

Na Sardynii nie można obejść się bez kulinarnych specjałów. Na kuchnię wyspy wpłynęły różne wpływy i łączy ona smaki włoskie, hiszpańskie i północnoafrykańskie. Miłośnicy owoców morza będą zachwyceni obfitością świeżych ryb i skorupiaków. Spróbuj także tradycyjnych sardyńskich makaronów, takich jak malloreddus i culurgiones, często łączonych z aromatycznymi sosami i lokalnymi serami, takimi jak pecorino. I nie zapomnij spróbować słynnych sardyńskich win, zwłaszcza mocnego czerwonego i orzeźwiającego białego Vermentino.