Albania buduje nowe lotnisko

30.8.2023

Wakacyjna lokalizacja, która zyskała popularność dzięki tanim ofertom i pięknym plażom, stanie się znacznie bardziej dostępna dla turystów.

Albania buduje nowe lotnisko

Ta Riwiera zyskuje na popularności!

Lokalizacja wakacyjna, która zyskała popularność dzięki tanim ofertom i pięknym plażom, stanie się znacznie bardziej dostępna dla turystów. Budowane jest tu nowe lotnisko.

Albańska Vlora jest częścią Riwiery Albańskiej, gdzie w tym roku zmierzają dziesiątki tysięcy turystów. Jedyne dwa miasta, do których można dotrzeć lotami międzynarodowymi, to Tirana i Kukës na północy, co sprawia, że środkowa i południowa Albania są stosunkowo niedostępne, chyba że podróżuje się autobusem lub samochodem. Lotnisko Vlora pozwoli turystom latać bezpośrednio na albańskie wybrzeże i do kurortów nad Morzem Adriatyckim, co może pobudzić rozwój i przychody z turystyki. Oczekuje się, że lotnisko Vlora otrzyma bezpośrednie loty z całego świata, co może stworzyć tysiące nowych miejsc pracy, obniżyć ceny biletów i uczynić lotnisko najważniejszą bramą turystyczną do regionu. Międzynarodowe lotnisko Vlora ma zostać otwarte w kwietniu 2024 r., dzięki czemu wakacje staną się o wiele przyjemniejsze.

Lotnisko o wartości 100 milionów euro będzie miało dwukilometrowy pas startowy i będzie obsługiwać do dwóch milionów pasażerów rocznie. Jego budowa spotkała się z pewnym sprzeciwem ze względu na bliskość chronionej laguny Narta, która jest domem dla tysięcy gatunków, takich jak flamingi.

Lokalni mieszkańcy mają jednak nadzieję, że pomoże to ożywić turystykę w okolicy.

Popularność Riwiery Albańskiej wzrosła tego lata dzięki egzotycznym plażom i niskim cenom.

Ceny hoteli zaczynają się tu od 20-22 euro, a piwo kosztuje 1,30 euro. Woda w restauracjach kosztuje około 0,70 euro, główny posiłek można zjeść za 7-8 euro, a cappuccino kosztuje około 1,40 euro. Kilogram pomidorów można kupić za 1,10 euro.