20 najczęściej zadawanych pytań

13.6.2024

Czarnogóra

20 najczęściej zadawanych pytań

1. co sprawia, że Czarnogóra jest atrakcyjnym celem podróży?

Czarnogóra oferuje bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne, w tym kilka miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: stare miasto w Kotorze, Park Narodowy Durmitor i Zatoka Kotorska, które są znane ze swojego naturalnego piękna i znaczenia kulturowego. Obecność tych obiektów UNESCO zwiększa popularność Czarnogóry jako celu turystycznego i zwiększa jej atrakcyjność dla inwestorów. Czarnogóra oferuje wyjątkowy styl życia z różnorodnym krajobrazem, który pozwala cieszyć się stokami narciarskimi i piaszczystymi plażami oddalonymi od siebie o dwie godziny. Rano można jeździć na nartach w górach, a po południu delektować się winem lub kawą nad morzem. Rozwój ośrodków narciarskich i otwarcie pięciogwiazdkowych hoteli poprawiło infrastrukturę turystyczną, a trwająca budowa autostrad optymalizuje logistykę i połączenia z sąsiednimi krajami. Wybrzeże kraju szczyci się mieszanką piaszczystych i kamienistych plaż w malowniczych zatoczkach z ponad 260 słonecznymi dniami w roku. Czarnogóra oferuje również przystępne koszty życia, w tym tanie jedzenie i napoje, z naciskiem na ekologiczną i tradycyjną kuchnię - wybór dla wszystkich gustów.

2.

2. Czarnogóra jako luksusowy kierunek turystyczny

Czarnogóra, młody kraj, który uzyskał niepodległość w 2006 roku, szybko stał się wiodącym luksusowym miejscem turystycznym w Europie. Położona nad pięknym Morzem Adriatyckim, z dogodnym dostępem samochodowym, promowym i lotniczym, Czarnogóra oferuje strategiczną lokalizację, która wspiera rozwój turystyki. Inicjatywy rządowe mające na celu rozwój mikrolokalizacji zachęciły do inwestycji, o czym świadczą projekty takie jak Porto Montenegro i Porto Novi, które przekształciły dawne budynki wojskowe w światowej klasy mariny i luksusowe rezydencje na nabrzeżu. Urok Czarnogóry rozciąga się na kultowe lokalizacje, takie jak Sveti Stefan, gdzie słynny Aman Resort gości światowe gwiazdy i członków rodzin królewskich. Dzięki obecności znanych luksusowych marek, takich jak Hyatt, Mövenpick i Ritz-Carlton, Czarnogóra z roku na rok przyciąga coraz bardziej zróżnicowaną kategorię turystów i inwestorów. Wzrost ten wzmacnia wielokulturowe społeczeństwo Czarnogóry i jego harmonijne współistnienie, oferując wyjątkowe i wzbogacające doświadczenie wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów i bogatego dziedzictwa kulturowego.

3. Co sprawia, że Czarnogóra jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla sektora korporacyjnego?

Atrakcyjność Czarnogóry dla organizacji wynika z wysoce konkurencyjnego systemu opodatkowania osób prawnych w Europie. Kraj oferuje niską stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 9%, co jest jedną z najkorzystniejszych stawek w regionie. To korzystne środowisko podatkowe zachęca firmy do zakładania działalności w Czarnogórze, pozwalając na zwiększenie rentowności i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów korporacyjnych. Ponadto strategiczna lokalizacja Czarnogóry na wybrzeżu Adriatyku zapewnia dostęp do rynków europejskich, co czyni ją idealną lokalizacją dla firm, które chcą rozwijać się na arenie międzynarodowej, jednocześnie korzystając z korzystnego systemu podatkowego do prowadzenia działalności gospodarczej.

4) Czy istnieją korzyści podatkowe w przypadku dziedziczenia nieruchomości w Czarnogórze?

Czarnogóra charakteryzuje się korzystnym systemem opodatkowania przy dziedziczeniu nieruchomości. W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Czarnogórze nie ma podatku od spadków, co oferuje znaczne oszczędności osobom i rodzinom zaangażowanym w proces transferu nieruchomości. To zwolnienie podatkowe zwiększa atrakcyjność Czarnogóry jako lokalizacji dla inwestycji w nieruchomości i planowania emerytalnego, zapewniając korzystne warunki dla zachowania bogactwa i aktywów z pokolenia na pokolenie.

5. Jaka jest polityka Czarnogóry w zakresie opodatkowania emerytur?

Emerytury nie są opodatkowane w Czarnogórze, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla osób, które chcą spędzić lata emerytalne przy minimalnych podatkach. Zwolnienie z opodatkowania emerytur przyczynia się do ogólnej popularności tego kraju jako miejsca na emeryturę i zachęca zagranicznych emerytów do rozważenia Czarnogóry w celu relokacji lub inwestycji w nieruchomości mieszkalne.

6.

6. W jaki sposób podatek od wartości dodanej (VAT) jest uwzględniany w transakcjach dotyczących nieruchomości w Czarnogórze?

W Czarnogórze podatek od wartości dodanej (VAT) jest zazwyczaj wliczony w cenę nieruchomości. Oznacza to, że kupujący nie muszą płacić podatku VAT oddzielnie od ceny nieruchomości, co upraszcza proces transakcji i zmniejsza obciążenie administracyjne zarówno dla inwestorów, jak i kupujących. Uwzględnienie podatku VAT w transakcjach dotyczących nieruchomości przyczynia się do przejrzystości i przewidywalności na rynku nieruchomości, ułatwiając inwestorom udział w transakcjach dotyczących nieruchomości w Czarnogórze.

7. Jaka jest oficjalna waluta w Czarnogórze?

7.

Czarnogóra przyjęła euro jako oficjalną walutę w 2002 r., co przyczynia się do stabilności gospodarczej i oferuje międzynarodowe transakcje dla inwestorów i przedsiębiorstw. Korzystanie z euro upraszcza transakcje finansowe i eliminuje ryzyko walutowe dla osób fizycznych i firm prowadzących działalność gospodarczą w Czarnogórze, przyczyniając się do korzystnego klimatu inwestycyjnego.

8. Jaki jest całkowity koszt nabycia nieruchomości?

Całkowity koszt zakupu nieruchomości obejmuje kilka pozycji. Jest to około 450 euro za notarialną umowę sprzedaży (cena różni się w zależności od wartości nieruchomości), opłata za usługi oficjalnego tłumacza na język ojczysty, która kosztuje od 20 euro za stronę. Do tłumaczenia ustnego może być wymagany tłumacz sądowy, za którego opłata wynosi około 50 euro. Opłaty katastralne wynoszą do 50 euro. Łącznie koszty te wynoszą około 700 euro. Opcjonalnie można skorzystać z usług działu prawnego CMM za 500 euro. Usługi te obejmują rejestrację nieruchomości na swoje nazwisko, przeniesienie rachunków za media.

9.

9. Jaka jest stawka podatku przy zakupie nieruchomości od osoby prywatnej?

Przy zakupie nieruchomości od osoby prywatnej do wartości 150 000 euro podatek wynosi 3%. W przypadku nieruchomości powyżej 150 000 euro podatek jest obliczany jako 4500 euro plus 5% od kwoty powyżej 150 000 euro. Dla nieruchomości powyżej 500 000 euro podatek wynosi 22 000 euro plus 6% od kwoty powyżej 500 000 euro. W przypadku zakupu od osoby prawnej, takiej jak deweloper, podatek od zakupu nie jest płatny.

10. Jak obliczany jest roczny podatek?

Roczny podatek od nieruchomości jest obliczany na podstawie kilku czynników, w tym wielkości nieruchomości, wieku nieruchomości, bliskości morza, regionu i rodzaju nieruchomości. Na przykład podatek od nieruchomości o wartości 150 000 euro w Budvie wynosi obecnie 350-400 euro.

11.

11. Jaki jest zakres potencjalnego zwrotu z inwestycji (ROI) w Czarnogórze?

Inwestorzy w Czarnogórze mogą spodziewać się znacznych zwrotów z inwestycji: ROI zazwyczaj waha się od 6% do 12% rocznie. Ten zakres ROI jest szczególnie atrakcyjny, biorąc pod uwagę obecne trendy na europejskim rynku nieruchomości i wzrost gospodarczy Czarnogóry, zwiększając zaufanie inwestorów do długoterminowej rentowności ich inwestycji.

12. Jak długo trwa zamknięcie transakcji i rejestracja nieruchomości w rejestrze gruntów?

Proces przeniesienia nieruchomości na nowe nazwisko w księdze wieczystej trwa zwykle od 4 do 6 tygodni, co obejmuje złożenie niezbędnych dokumentów, ich weryfikację i ostateczną rejestrację prawa własności. Czas ten może zależeć od złożoności transakcji i szybkości procedur urzędowych, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie formalności prawne zostały prawidłowo wypełnione, aby zapewnić sprawne zakończenie przeniesienia własności.

13. Jak wysokie są koszty utrzymania nieruchomości w Czarnogórze?

W Czarnogórze utrzymanie budynków, w tym obszarów wspólnych, takich jak klatki schodowe, korytarze, windy, parkingi i inne obszary, jest często zapewniane przez agencje usług technicznych. Sposób płatności jest regulowany umową właścicieli nieruchomości. Koszty utrzymania wahają się od 0,5 do 1 euro za metr kwadratowy. W szczególnych przypadkach, gdy kompleksy mają dodatkowe udogodnienia, takie jak baseny, sauny i siłownie, koszty utrzymania mogą wynosić do 2 EUR za metr kwadratowy.

14. Jakie są perspektywy dla Czarnogóry w jej stosunkach z Unią Europejską?

Czarnogóra poczyniła znaczne postępy w kierunku przystąpienia do UE i oczekuje się, że stanie się państwem członkowskim UE w ciągu najbliższych kilku lat. Świadczy to o zaangażowaniu Czarnogóry w integrację europejską, co może prowadzić do poprawy współpracy gospodarczej, rozwoju infrastruktury i zwiększenia możliwości inwestycyjnych. Perspektywa członkostwa w UE dodatkowo wzmacnia pozycję Czarnogóry jako atrakcyjnego miejsca do inwestowania w regionie Bałkanów Zachodnich.

15. który obszar Czarnogóry jest uważany za najlepszy dla inwestycji?

Każdy region Czarnogóry oferuje dobre możliwości inwestycyjne w zależności od kryteriów i oczekiwań. Jednak niektóre miasta wyróżniają się:

Budva jest często nazywana królową turystyki w Czarnogórze, ponieważ szczyci się najwyższym wolumenem inwestycji i najwyższą rentownością najmu w kraju. Niezależnie od tego, czy szukasz przytulnego miejsca w centrum miasta, czy kompleksu mieszkalnego z dodatkowymi udogodnieniami i zapierającymi dech w piersiach widokami, Budva i jej okolice są idealnym wyborem. Ponadto Budva, znana z tętniącego życiem nocnego życia i pięknych piaszczystych plaż, oferuje każdemu kawałek raju. Dzięki swojemu centrum turystycznemu, Budva zapewnia szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych, od nieruchomości w centrum miasta po luksusowe kurorty.

Tivat, w którym znajduje się centrum miasta, jest doskonałym wyborem.

Tivat, w którym znajduje się pierwsza luksusowa marina jachtowa w Czarnogórze, oferuje połączenie elitarnego stylu życia i tradycyjnego nadmorskiego uroku. Miasto słynie z wysokiego poziomu usług, luksusowych restauracji, kurortów, pól golfowych, a także lotniska. Tivat zapewnia szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych dla różnych preferencji i budżetów.

Kotor jest znany ze swoich bogatych tradycji, kultury i dziedzictwa historycznego, co czyni go popularnym wyborem wśród inwestorów. Miasto oferuje wiele atrakcji, od przejażdżek kolejką linową po pływanie w krystalicznie czystej wodzie, a także możliwość delektowania się wyśmienitą kuchnią. Dzięki oszałamiającym krajobrazom i różnorodnym atrakcjom Kotor jest idealnym miejscem dla osób szukających domu wakacyjnego lub rozważających przeprowadzkę.

16. czy w Czarnogórze jest lotnisko?

W Czarnogórze znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: lotnisko w Podgoricy i lotnisko w Tivacie. Port lotniczy Podgorica, położony w pobliżu stolicy Podgoricy, oferuje loty do różnych miast europejskich z krajowymi i innymi głównymi przewoźnikami. Lotnisko Tivat, położone na wybrzeżu Adriatyku w pobliżu popularnego miasta Kotor, służy jako brama dla podróżnych odwiedzających region przybrzeżny, w tym popularne miejscowości turystyczne, takie jak Budva i Herceg Novi. Lotnisko Tivat jest szczególnie ruchliwe w sezonie letnim, kiedy liczne loty czarterowe i regularne łączą Czarnogórę z miastami w całej Europie. Lotnisko Dubrownik w sąsiedniej Chorwacji jest wygodną alternatywą dla podróżnych udających się do nadmorskich obszarów Czarnogóry, ponieważ dostępne są usługi transferu i wynajmu samochodów. Ponadto lotnisko Nikola Tesla w Belgradzie w Serbii i międzynarodowe lotnisko Tirana w Albanii są alternatywnymi bramami z dobrymi połączeniami drogowymi z Czarnogórą, zapewniając podróżnym dodatkowe opcje wygodnego dotarcia do kraju.

17) Czy w Czarnogórze są szkoły międzynarodowe?

Tak. Szkoły międzynarodowe w Czarnogórze służą rosnącej społeczności emigrantów i lokalnych rodzin poszukujących światowej klasy edukacji. Szkoły te zazwyczaj oferują nauczanie w języku angielskim i realizują prestiżowy międzynarodowy program nauczania. Znane szkoły międzynarodowe znajdują się w kluczowych ośrodkach miejskich, takich jak Podgorica, stolica kraju, i Tivat, znany z aktywnej społeczności emigrantów.

Szkoły charakteryzują się zróżnicowaną grupą uczniów, która obejmuje dzieci różnych narodowości, co przyczynia się do wielokulturowego środowiska uczenia się. Kładą nacisk nie tylko na osiągnięcia akademickie, ale także na holistyczny rozwój poprzez szeroki zakres zajęć pozalekcyjnych, w tym zajęcia sportowe, artystyczne i społeczne.

18.

18. Czy Czarnogóra jest bezpiecznym krajem?

Czarnogóra jest ogólnie uważana za bezpieczny kraj. Jako członek NATO i ze względu na stabilne stosunki z krajami sąsiadującymi, Czarnogóra priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i stabilność. Rząd dąży do utrzymania bezpiecznego środowiska zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających.

W ostatnich latach Czarnogóra poczyniła znaczne postępy w zakresie poprawy infrastruktury i wzmocnienia egzekwowania prawa, przyczyniając się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa. Strategiczne położenie kraju nad Morzem Adriatyckim, oszałamiająca naturalna sceneria i bogate dziedzictwo kulturowe sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce zarówno dla turystów, jak i inwestorów.

Turyści mogą tu uprawiać rozmaite sporty wodne.

Turyści mogą wykonywać wiele czynności w Czarnogórze, od zwiedzania historycznych miast po relaks na malowniczych plażach. Inwestorów z kolei przyciągają możliwości w takich obszarach jak rynek nieruchomości, hotelarstwo i energia odnawialna.

Obecne projekty rozwojowe w Czarnogórze, w tym ulepszenia infrastruktury i reformy gospodarcze, wskazują na pozytywną trajektorię dla przyszłości kraju. To połączenie stabilności, naturalnego piękna i potencjału inwestycyjnego sprawia, że Czarnogóra jest atrakcyjnym wyborem dla osób rozważających podróże lub możliwości inwestycyjne w regionie.

19.

19. dlaczego Czarnogóra?

Wybór Czarnogóry spośród innych popularnych destynacji w regionie oferuje kilka atrakcyjnych korzyści dla inwestorów w nieruchomości. Czarnogóra szczyci się oszałamiającym naturalnym pięknem, malowniczymi wybrzeżami, majestatycznymi górami i dziewiczymi parkami narodowymi. Zróżnicowany krajobraz kraju zapewnia wiele możliwości inwestycyjnych, od nadmorskich willi po górskie kurorty.

Strategiczne położenie Czarnogóry nad Morzem Adriatyckim umożliwia łatwy dostęp do głównych miast europejskich, co czyni ją atrakcyjnym miejscem zarówno dla wczasowiczów, jak i stałych mieszkańców. Kraj cieszy się śródziemnomorskim klimatem z łagodnymi zimami i ciepłymi latami, idealnym do całorocznego życia i turystyki.

Inwestowaniu w Czarnogórze sprzyja przyjazne otoczenie biznesowe i korzystna polityka podatkowa. Rząd wprowadził szereg zachęt w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, w tym prosty proces zakupu nieruchomości dla nierezydentów i stosunkowo niskie podatki od nieruchomości.

Czarnogóra jest również na dobrej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej, co obiecuje stabilność gospodarczą i wzrost, który z czasem prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu wartości nieruchomości. Ponadto, jako członek NATO, Czarnogóra korzysta ze zwiększonego bezpieczeństwa i stabilności politycznej, zapewniając inwestorom bezpieczne środowisko inwestycyjne.

Koszty życia w Czarnogórze są niższe w porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej, zapewniając wysoką jakość życia w przystępnej cenie. Bogate dziedzictwo kulturowe, ciepłe przyjęcie ze strony miejscowej ludności i aktywna społeczność emigrantów zwiększają atrakcyjność inwestowania w Czarnogórze.

Ogólnie rzecz biorąc, Czarnogóra łączy w sobie naturalne piękno, strategiczną lokalizację, zachęty ekonomiczne i wysoką jakość życia, co czyni ją bardzo atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów poszukujących obiecujących możliwości w regionie.

20. dlaczego z nami?

Wyróżniamy się wśród innych agencji nieruchomości jako międzynarodowa korporacja dzięki naszemu unikalnemu podejściu, zaangażowaniu w sprawy naszych klientów i międzynarodowym kontaktom. Jako inwestorzy we własne projekty, dogłębnie rozumiemy potrzeby naszych klientów i rynku nieruchomości. Nasza firma posiada kilka działów, które obejmują szeroki zakres usług, w tym dział prawny, dział wynajmu i zarządzania nieruchomościami, dział udogodnień oraz sektor deweloperski oferujący możliwość renowacji lub budowy nieruchomości zgodnie z życzeniami naszych klientów. Jesteśmy jedynym przystankiem na Twojej drodze inwestycyjnej. Nasze zaangażowanie w profesjonalizm, wydajność i przejrzystość sprawia, że jesteśmy zaufanym partnerem na każdym etapie procesu, umożliwiając nam świadczenie wysokiej jakości usług i osiąganie pomyślnych wyników dla naszych klientów.