Prawa wynajmującego - co należy wiedzieć

Bułgaria

Bułgaria zapewnia wynajmującym szereg praw i zabezpieczeń w ramach swojego ustawodawstwa.

Prawa wynajmującego - co należy wiedzieć

Bułgaria, jako popularny cel inwestycji w nieruchomości, zapewnia wynajmującym szereg praw i zabezpieczeń wynikających z jej ustawodawstwa. Ważne jest, aby osoby posiadające lub wynajmujące nieruchomości w tym kraju były świadome przysługujących im praw. Niniejszy artykuł koncentruje się na kluczowych prawach wynajmujących w Bułgarii i zawiera przegląd opcji i zabezpieczeń, jakie mają oni przy wynajmie swoich nieruchomości.

 

Prawa wynajmującego - co musisz wiedzieć
Jednym z podstawowych filarów dla każdego wynajmującego jest pobieranie miesięcznego czynszu zgodnie ze stosunkiem umownym. Najczęściej czynsz jest płatny co miesiąc, często z góry do określonej daty w bieżącym miesiącu. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, można zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. W ten sposób można upewnić się, że warunki umowy są przestrzegane, a czynsz i rachunki za media (prąd, woda, ogrzewanie itp.) są opłacane na czas. Zgodnie z ustawą o zobowiązaniach i umowach (LOC), obie strony mają prawo do swobodnego określania postanowień w umowie. Warunkiem jest jednak, aby teksty nie były sprzeczne z aktami normatywnymi i dobrymi obyczajami. Umowa notarialna daje ci prawo, w przypadku, gdy twój najemca nie przestrzega warunków i nie płaci słusznie kosztów, do uzyskania tytułu egzekucyjnego i tytułu wykonawczego z sądu rejonowego w miejscu położenia nieruchomości. Po otrzymaniu tytułu wykonawczego możesz skontaktować się z komornikiem, który podejmie działania egzekucyjne w celu ściągnięcia długu.
Ważne jest, aby wiedzieć, że po otrzymaniu miesięcznego czynszu od najemcy musisz przedstawić pokwitowanie jako odbiorca określonej kwoty pieniędzy. Dokument ten zawiera informacje o dacie, dokładnej kwocie i przyczynie otrzymania kwoty, w tym przypadku zapłaconego czynszu. Należy pamiętać, że wszystkie informacje muszą być potwierdzone podpisem. Jeśli odmówisz dostarczenia najemcy takiego dokumentu, może on mieć prawo do odmowy zapłaty czynszu. Z drugiej strony, najemca ma prawo do pokwitowania zapłaty czynszu, które musi zawierać te same informacje, co pokwitowanie. Pokwitowanie jest koniecznością dla każdego wynajmującego, niezależnie od rodzaju wynajmowanej nieruchomości - mieszkania, gruntu, sklepu itp. Najemca musi otrzymać pokwitowanie po zapłaceniu miesięcznego czynszu. Należy zauważyć, że w przypadku nieprzestrzegania nakazów prawnych istnieje ryzyko nałożenia grzywny przez Krajowy Urząd Skarbowy (NRA). Jej wysokość jest określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PITA).
Prawo do żądania należytego utrzymania nieruchomości
Jako wynajmujący masz prawo żądać należytego utrzymania swojej nieruchomości. Jeśli najemca nie utrzymuje domu w stanie, w jakim został mu przekazany, jako właściciel masz prawo do odszkodowania za koszty poniesione w celu przywrócenia domu do pierwotnego wyglądu. Aby zapewnić sobie odpowiedzialne i sumienne traktowanie swojej nieruchomości, możesz zażądać pozostawienia kaucji zabezpieczającej przy podpisywaniu umowy najmu. Powszechną praktyką jest opieranie kwoty kaucji na wartości jedno- lub dwumiesięcznego czynszu. Wartość ta zależy jednak od uzgodnionych warunków. Należy jednak pamiętać, że jako wynajmujący jesteś zobowiązany do zatrzymania kaucji na czas trwania umowy i do przechowywania jej przy sobie przez cały czas w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy. Kaucja może zostać potrącona przez wynajmującego tylko w przypadku uszkodzenia inwentarza domu, niezapłaconych rachunków lub pominięcia pokrycia któregokolwiek z czynszów. Warto wiedzieć, że kaucja może być również zaakceptowana jako opcja alternatywna, pozwalająca na szybkie znalezienie rozwiązania w przypadku sporów między obiema stronami. W ten sposób, w niektórych przypadkach, można zaoszczędzić sobie skomplikowanych i nieprzyjemnych chwil, które będą wymagały postępowania sądowego w celu otrzymania należnych kwot. Wymagając kaucji zabezpieczającej, w dużej mierze chronisz swoje pragnienie utrzymania nieruchomości w dobrym stanie i zapewniasz niezawodne i rozważne zachowanie najemców.
Prawo do rozwiązania umowy
Jeśli najemca nie przestrzega uzgodnionych klauzul najmu zgodnie z umową najmu, masz pełne prawo do wcześniejszego rozwiązania z nim stosunku umownego. W przypadku, gdy jesteś w niekorzystnej sytuacji i chcesz rozwiązać umowę, powinieneś wiedzieć, że istnieją jasno określone zasady, których musisz przestrzegać w tym celu. Jest to wymóg pisemnego zawiadomienia, które określa konkretny okres, w którym długi mają zostać spłacone. Ponadto konieczne jest wyraźne stwierdzenie, że po upływie tego okresu umowa zostanie anulowana. Aby móc łatwo zweryfikować, czy najemca otrzymał powiadomienie, w praktyce najczęściej stosuje się pismo potwierdzające lub notarialne powiadomienie. Jeśli zatem najemca nie zobowiąże się do zapłaty należności w terminie wskazanym w wypowiedzeniu, umowa ulega automatycznemu rozwiązaniu. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób można opuścić nieruchomość, jeśli najemca odmawia dobrowolnego opuszczenia wynajmowanej nieruchomości po rozwiązaniu umowy. Pamiętaj, że nie masz prawa eksmitować najemcy z ulicy, ponieważ zgodnie z normami prawnymi takie zachowanie jest uważane za samowolę i podlega sankcjom. Aby znaleźć wyjście z sytuacji, musisz podjąć kroki prawne w sądzie w celu eksmisji. W tym samym przypadku możesz również domagać się odszkodowania za korzystanie z nieruchomości po zakończeniu najmu zgodnie z umową, a także za niezapłacony czynsz.

Wynajmujący ma również obowiązki

Pokrycie kosztów napraw głównych
Ponieważ umowa zawarta między stronami nie przewiduje żadnych innych warunków dotyczących przeprowadzenia napraw głównych i pokrycia ich kosztów, w zdecydowanej większości przypadków obowiązek ich przeprowadzenia powierzany jest wynajmującemu. Są to naprawy związane z konstrukcją budynku - naprawy dachu, wymiana pionów wodnych i/lub kanalizacyjnych, ale które nie są konieczne ze względu na problemy i okoliczności spowodowane przez najemcę.
Płacenie podatku lokalnego
Ważne jest, aby wiedzieć, że właściciele nieruchomości podlegających opodatkowaniu są podatnikami. Podatek od nieruchomości jest pobierany zarówno od budynków, jak i gruntów znajdujących się w granicach danego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, że bez względu na to, czy jest się właścicielem, użytkownikiem czy nieużytkownikiem posiadanej nieruchomości, jest ona naszą własnością i podlega opodatkowaniu podatkiem lokalnym.
Zgłoszenie umowy i zapłata podatku
Do obowiązków wynajmującego należy zgłoszenie umowy najmu zawartej z NRA w rocznym zeznaniu podatkowym, które musi wypełnić jako osoba fizyczna lub spółka (jeśli nieruchomość jest własnością spółki). Należy pamiętać, że niezłożenie zeznania podatkowego podlega karze grzywny lub karze pieniężnej. Kwota grzywny wynosi 500 BGN lub 1000 BGN (w przypadku powtarzających się naruszeń). Ponadto, jeśli złożysz zeznanie podatkowe, w którym zaniżyłeś faktyczną cenę wynajmu lub w ogóle nie podałeś informacji o istnieniu takiej umowy, również podlegasz karze. Wysokość kary wynosi do 1 000 BGN i do 2 000 BGN w przypadku powtarzających się naruszeń. Jako wynajmujący i właściciel domu, dobrze jest być świadomym i przestrzegać przepisów, które bezpośrednio dotyczą Ciebie i specyfiki. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z prawem dotyczącym stosunków umownych i prawem dotyczącym stosunków najmu. Bądź na bieżąco z wprowadzanymi zmianami i poprawkami do przepisów i śledź strony internetowe instytucji, aby być informowanym o wszystkich terminach i istotnych szczegółach.